مقالات, وبلاگ

گیاهان آداپتوژن

آداپتوژن جنسینک سبز, لابراتوار آرایشی بهداشتی رحا

مقدمه

آداپتوژن ها گیاهان و قارچ هایی هستند که به بدن کمک می کنند تا به استرس، اضطراب و خستگی مناسب ترین پاسخ ممکن را دهد و بدین ترتیب سلامت کلی بدن را تضمین کند. می‌توان آداپتوژن‌ ها را با افزودن آنها به غذا یا نوشیدنی‌ ها و همچنین به‌ عنوان تنتور مصرف کرد. این عوامل مهم با مدیریت استرس های جسمی و روانی، بدن شما را به وضعيت تعادل بازمی گردانند.

آداپتوژن دقیقا چیست؟

آداپتوژن ها مواد فعال موجود در گیاهان و قارچ های خاصی هستند که ممکن است بر نحوه برخورد بدن با استرس، اضطراب و خستگی تأثیر بگذارند. این دسته از گیاهان و قارچ ها عملکرد آداپتوژنیک یا سازگار کننده از خود نشان می دهند. گیاهان مورد نظر هنگام مصرف، عوامل استرس زای مشخصی را در بدن هدف قرار خواهند داد.

چندین نوع آداپتوژن وجود داردم؟

انواع مختلفی از آداپتوژن ها وجود دارد. برخی از آداپتوژن های رایج بر اساس گزارشی از کلینیک کلیولند شامل موارد زیر هستند :

جینسنگ آمریکایی :

جینسنگ آمریکایی با پشتیبانی از سیستم ایمنی درست مانند تعدیل کننده های ایمنی، به کاهش التهاب و تسکین درد کمک می کند.
از طرفی دیگر این نوع جینسنگ با استرس مبارزه و سیستم عصبی شما را تقویت می کند. این عملکرد سبب می شود که واکنش بدن به محرک ها بهبود یابد. برخی از مطالعات نشان می دهند که جینسنگ آمریکایی می تواند سطح دوپامین را بازنشانی و خلق و خوی فرد را تنظیم کند.

جینسنگ آسیایی:

این نوع جینسنگ به رفع خستگی روحی و جسمی کمک می کند. جینسنگ آسیایی می تواند انرژی و عملکرد بدن را طی فعالیت های استرس زا بهبود ببخش

جنسینگ سبز:

مشابه سایر جینسنگ های نام برده، جینسنگ سیبری نیز استرس و خستگی را از بین می برد. این آداپتوژن به عنوان یک تعدیل کننده ایمنی به تقویت عملکرد ایمنی کمک می کند

آشواگاندا:

آشواگاندا یا گیلاس زمستانی با تنظیم متابولیسم و کمک به آرامش با تعدیل واکنش مغز به استرس، تأثیر مثبتی بر سیستم غدد درون ریز، عصبی، ایمنی و قلبی عروقی دارد.آشواگاندا همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان از سلول های بدن محافظت می کند و تورم را به وسیله واکنش ضد التهابی کاهش می دهد

رودیولا رزا یا گیاه ریشه طلایی:

رودیولا علائم خستگی، اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهند که این گیاه به بهبود عملکرد کلی فرد در موقعیت های استرس زا مانند محل کار یا حین فعالیت بدنی یاری می رساند.

چگونه آداپتوژن ها را مصرف کنیم؟

آداپتوژن ها از گیاهان و منابع طبیعی به دست می آیند. بنابراین می توان آنها را به روش های سنتی مختلف و حتی مدرن مصرف کرد

  • افزودن آداپتوژن به غذا یا نوشیدنی.
  • -مصرف آداپتوژن ها به صورت کپسول.
  • استفاده از تنتور: شکل مایع یک عصاره گیاهی.
  • مصرف به صورت جوشانده و چای.

مدت زمان مصرف آداپتوژن ها و عوارض جانبی

مطالعات نشان می‌ دهند که آداپتوژن‌ ها برای مدت زمان کوتاه (کمتر از شش ماه) بهترین عملکرد را دارند، زیرا بدن می‌ تواند در برابر آنها و اثرات مورد نظر مقاومت ایجاد کند.

آداپتوژن ها معمولا به خوبی تحمل می شوند. عوارض جانبی نادر اما بسته به نوع گیاه متفاوت است:

  • واکنش های آلرژیک
  • درد شکم
  • یبوست
  • حالت تهوع
  • اسهال

لازم به ذکر است که آگاهی کافی از کاربرد آداپتوژن مورد مصرف و چگونگی تاثیر آن بر بدن بسیار مهم است. به عنوان مثال، برخی از آداپتوژن‌ ها انرژی را افزایش می‌ دهند و قطعا نباید آنها را قبل از رفتن به رختخواب مصرف کنید.

نتیجه گیری :

با اینکه آداپتوژن ها برایه بدن مفید هستن ولی قبل از مصرف با دارو ساز یا پزشک متخصص در این زمینه اطلاعات کامل راکسب کنید تا آسیب نبینید

آداپتوژن ها یک جایگزین مناسب برایه داروها ویا مواد شیمیایی هستن .

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *